Jak założyć spółkę z o.o.? Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S24
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest niewątpliwie najczęściej wybieranym wśród przedsiębiorców typem spółki do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest ona spółką handlową co oznacza, że jej działanie regulują przepisy kodeksu handlowego. Z uwagi na fakt, że jest podmiotem z ograniczoną odpowiedzialnością ma ona swoje wady i zalety.
Kiedy spółka z o.o. jest opłacalna?
To co zachęca do utworzenia spółki z o.o. to jej tzw. „ograniczona odpowiedzialność”. Wspólnicy tej spółki nie odpowiadają za zobowiązania spółki wobec wierzycieli, odpowiada za nie sama spółka, swoim majątkiem utworzonym z wkładów wspólników. Jeżeli zaś, chodzi o odpowiedzialność członków zarządu, to jest ona do wysokości posiadanych udziałów, kapitału zakładowego czy otrzymywanego z tytułu pełnienia funkcji wynagrodzenia. Jest to też odpowiedzialność subsydiarna. Oznacza to dochodzenie wierzytelności w sprawie majątku wspólnika spółki, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy spłacenie świadczeń będzie niemożliwe z majątku spółki.
Stosunkowo niski kapitał zakładowy spółki z o.o. to także jej zaleta. Na chwilę obecną wynosi on co najmniej 5 000 zł. Jest określany w umowie spółki, jako jeden z jej obowiązkowych elementów.
W każdej chwili może, zostać podwyższony lub zmniejszony, byleby tylko nie spadł poniżej progu ustawowego.
Spółka z o.o. a ZUS
Kolejną zaletą tej spółki, jest to, że wspólnicy spółek sp. z o.o. (za wyjątkiem jednoosobowej spółki) zwolnieni są z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) i zdrowotne. Wspólnik z jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z uwagi na fakt, iż świetle przepisów prawa traktowany jest jak przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w ZUS.
Co trzeba przygotować przed założeniem spółki? Jakie warunki trzeba spełnić przed założeniem spółki i jakie dokumenty są wymagane?
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, spółkę z o.o. może założyć jedna lub więcej osób fizycznych, prawnych bądź jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej. Przy zakładaniu spółki w sposób tradycyjny, przed złożeniem wniosku do KRS należy w całości pokryć kapitał zakładowy spółki. Wkłady mogą zostać wniesione w formie gotówki lub aportów (minimalna wartość to 50 zł). Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy spółki. Umowa ta musi być w formie aktu notarialnego. Musi ona zawierać następujące informacje:
- nazwę i siedzibę spółki,
- przedmiot działalności spółki,
- wysokość kapitału zakładowego,
- określenie ilości udziałów przypadających na każdego wspólnika,
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
- czas jaki ma działać spółka.
Zawarcie umowy powołania spółki oznacza jej powstanie. W tym momencie może ona już prowadzić działalność, zatrudniać pracowników, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Obowiązkowo musi mieć w tym czasie w nazwie dopisek „w organizacji”.
Rejestracja spółki w KRS
Z uwagi na fakt, iż spółka z o.o. jest spółką prawa handlowego, podlega ona rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, właściwego ze względu na siedzibę spółki. Obecnie wniosek o rejestrację spółki w KRS, można złożyć wyłącznie przez Internet. Nie ma możliwości złożenia papierowego wniosku.
Istnieją jednak dwie metody złożenia wniosku o rejestrację w KRS:
- przez system S24 – w przypadku spółek, których umowa została zawarta w tym systemie
- przez Portal Rejestrów Sądowych – w przypadku spółek, których umowa została zawarta w formie tradycyjnej.
Założenie spółki przez Internet – ile trwa założenie spółki?
Procedura założenia spółki z o.o. oraz czas z tym związany to także korzyść dla wspólników. Możliwość założenia spółki przez Internet, pozwala na ominięcie wizyty w różnych urzędach. Wszystko można zrobić w kilka minut w ramach systemu S24. Jest to idealne rozwiązanie dla nowych przedsiębiorców którzy nie mają potrzeby wprowadzania skomplikowanych zapisów do umowy spółki, a zarazem zależy im na wygodzie oraz czasie przeprowadzenia rejestracji. W odróżnieniu od fizycznego złożenia podpisu u notariusza, w tym wariancie niezbędny będzie profil zaufany lub podpis kwalifikowany.
Zalety tego rozwiązania są następujące:
- wszystkie formalności można załatwić, bez wychodzenia z domu. System jest intuicyjny
i przeprowadzi petenta krok po kroku przez proces zawierania umowy spółki i jej rejestracji
w KRS, - w S24 są wszystkie standardowe dokumenty, które wypełnia się w elektronicznym formularzu,
- nie ma konieczności zawarcia umowy spółki w szczególnej formie notarialnej co – poza czasem – pozwoli zaoszczędzić koszty taksy notarialnej,
- opłata sądowa to koszt 250 zł.
Niewątpliwe elektroniczny sposób zakładania spółki ma też swoje ograniczenia:
- założenie spółki przez internet daje mniejsze możliwości ukształtowania umowy spółki niż
w formie tradycyjnej, - przy zakładaniu spółki elektronicznie nie ma możliwości modyfikacji roku obrotowego – zawsze będzie równy kalendarzowemu,
- w przypadku zakładania spółki, której obowiązkowym warunkiem powstania jest posiadanie kapitału zakładowego, kapitał będzie można pokryć wyłącznie wkładami pieniężnymi.
Rejestracja spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym w sposób tradycyjny odbywa się tylko
i wyłącznie drogą elektroniczną. Wniosek o rejestrację sp. z o.o. składa się za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Dotyczy to tylko spółek, których umowy zostały zawarte przed notariuszem. Wydatki związane z założeniem spółki są zależne od wysokości kapitału zakładowego. Przy kapitale zakładowym w wysokości pięciu tysięcy złotych- opłata dla notariusza wyniesie niespełna 200 złotych. Do tego za wypis z aktu notarialnego dla każdego wspólnika trzeba doliczyć sześć złotych za stronę plus VAT. Notariusz pobierze też podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości pół procenta kapitału zakładowego. Kolejne koszty to wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sadowym i Gospodarczym – razem 600 złotych.
Księgowe aspekty związane z prowadzeniem spółki z o.o.
Po pierwsze spółki z o.o. podlegają obowiązkowi pełnej księgowości. Nie mogą więc stosować podatkowej księgi przychodów i rozchodów i są zobowiązane sporządzić sprawozdania finansowe – co zwiększa koszty obsługi księgowej. Co prawda spółki z o.o. podlegają tzw. podwójnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, co oznacza, że najpierw podatek płaci spółka, a następnie podatek (CIT albo PIT) płacą wspólnicy od dywidnedy. Ponadto istnieje możliwość korzystania przez spółki z o.o. z niskiego 9% podatku dochodowego.
Założenie spółki z o.o. – pomoc przy rejestracji.
W ramach usług świadczonych przez nasze biuro, jesteśmy w stanie zagwarantować wsparcie naszego eksperta w procesie rejestracji spółki. Skontaktuj się z nami już teraz za pośrednictwem formularza kontaktowego, telefonu lub adresu e-mail. Odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.